Garbaty menedżer czyli ... jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz

Mój sąsiad Piotr, menedżer w dużej korporacji, siedział na swoim tarasie smutny i zapatrzony w przestrzeń. Zaniepokojony zagadnąłem: „Co tam słychać?” „Nie jest dobrze. Nie ogarniam już tego wszystkiego.”
„Życie Ci dokuczyło?” zapytałem, aby  zachęcić go do dalszych zwierzeń. „Życie? Nie. Robota. Młyn taki, że nie ma czasu na oddech. Od problemu do problemu, terminy na wczoraj, „wrzutki” od dyrektora, coś się zawali, gdzieś się zapali i …już nie bardzo wiem, o co w tym wszystkim chodzi. Zgubił mi się gdzieś sens i porządek tej mojej pracy. A ja przecież uwielbiam być menedżerem.”. Skończył i znów wzrokiem sięgnął w kosmos.

Rozmowy o rozmowach

czytaj więcej...Mój sąsiad Piotr, menedżer w dużej firmie, kosił trawę w swoim ogrodzie bez zwykłej, jak to u niego bywa, radości.
„Co u Ciebie?” – zagadnąłem. 
„Ech. Jak by Ci powiedzieć…Chciałbym aby moi podwładni wiedzieli, że ich szanuję. Dlatego nie wydaję im suchych poleceń służbowych, ale z nimi rozmawiam. Dzięki temu mogę lepiej uzasadnić swoje decyzje i dowiedzieć się więcej o ludziach z mojego zespołu. Te rozmowy dają mi wiele satysfakcji, a i ludzie są zadowoleni, że ich słucham. Tym bardziej, że sam mi mówiłeś, że bliskość to jedna z rzeczy potrzebnych do budowy zaufania.”

Jak skutecznie przekonywać do zmian

czytaj więcej...Kilka rad dojrzałego i doświadczonego trenera biznesU

Przyszedł do mnie znajomy menedżer Piotr i poskarżył się na swój los.
„Prezes polecił mi, że muszę przekonać ludzi do drobnej zmiany dotychczasowego systemu pracy. Mianowicie: zmienił się system pracy naszego największego kontrahenta i dlatego za dwa miesiące wszyscy będziemy zaczynać pracę o godzinę później niż teraz i oczywiście godzinę później  będziemy ją kończyć. Zmieni się również zakres obowiązków co poniektórych… (tu Prezes zawiesił znacząco głos).

Filozoficzne inspiracje menedżera

czytaj więcej...Czy filozofia może inspirować menedżera?

Nie! Tak zabrzmiała krótka odpowiedź mojego przyjaciela Piotra. Piotr przez wiele lat był wziętym menedżerem. Jakiś czas temu doszedł do wniosku, że już się spełnił w swoim fachu, za ciężko zarobione pieniądze zbudował sobie dom z bali pod Pilawą, w nim kominek i zaczął pisać książki.

Czy leworęczni mają inne mózgi?

czytaj więcej...Temat jest mi szczególnie bliski, ponieważ sama należę do tej mniejszości, która statystycznie wcześniej umiera, częściej choruje na choroby autoimmunologiczne, częściej jest nietowarzyska i niespokojna, częściej popada w alkoholizm.

Przywództwo - talent czy nabyte umiejętności?

czytaj więcej...Spory na temat dziedziczności cech i zdolności to nie kończąca się dyskusja genetyków, biologów, psychologów. Koncepcji jest wiele i przytaczanie argumentów „za" i „przeciw" wypełniłoby zapewne całą zawartość tego pisma. Przedstawię zatem mój własny, wynikający z wieloletniej praktyki trenerskiej i consultingowej pogląd na kwestie predyspozycji i kompetencji przywódczych.

Kobieta i stres

czytaj więcej...Ucząc się przezwyciężania stresu i sytuacji trudnych warto uświadomić sobie, ze napięcie, jakie przeżywamy jest energią, którą można skierować niekoniecznie przeciwko sobie i swojemu zdrowiu, ale często ukierunkować na działania, które zmienią nasze życie w sposób konstruktywny.
Jest ono w naszych rękach i często wymaga od nas decyzji i zmiany.

Sztuka prezentacji

czytaj więcej...Sztuka porywającego prezentowania własnych poglądów i idei, sztuka skutecznego przekonywania do swoich racji, sztuka zmiany postaw swoich słuchaczy to jedne z najważniejszych umiejętności, cenionych od stuleci.

Zarządzanie w oparciu o zaufanie

czytaj więcej...Czy skoczyłbyś na spadochronie spakowanym przez swojego szefa?
Odpowiedź jest jednoznaczna.
A czy twój podwładny skoczyłby na spadochronie spakowanym przez Ciebie?

Orientacja temporalna klienta. Rozpoznanie i rozmowa z klientem

czytaj więcej...Specjaliści od komunikacji społecznej szukają od dawna takich sposobów, które wspomagają efektywność działania handlowców, negocjatorów, agentów ubezpieczeniowych i pracowników obsługi klienta.